ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Universiteti I Prishtinės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Universiteti I Prishtinės   14/12/2007, 6:28 pm

Universiteti
Universiteti i Prishtinės ėshtė themeluar me Ligjin mbi themelimin e Universitetit tė Prishtinės, tė cilin e miratoi Kuvendi i Krahinės Socialiste tė Kosovės mė 18 Nėntor 1969. Themelimi i Universitetit tė Prishtinės ishte njė ngjarje historike pėr popullin e Kosovės dhe sidomos pėr kombin shqiptar. Kuvendi themelues i Universitetit tė Prishtinės u mbajt mė 13 shkurt 1970, kurse dy ditė mė vonė , mė 15 shkurt 1970 u mbajt edhe mbledhja solemne e Kuvendit dhe data e 15 shkurtit u shpall Ditė e Universitetit tė Prishtinės. Nė pėrbėrje tė Universitetit tė Prishtinės tė posathemeluar ishin kėto fakultete me seli nė Prishtinė: Fakulteti Filozofik, Fakulteti Juridiko-Ekonomik, Fakulteti Teknik dhe Fakulteti i Mjekėsisė. Universiteti i Prishtinės ka 17 fakultete. Shkollat e larta pedagogjike dhe Fakulteti i Mėsuesisė janė bartur nė Fakultetin e Edukimit.

WWW.Uni-Pr.Edu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Universiteti I Prishtinės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencė dhe Dituri :: Universitetet dhe Studentėt-
Kėrce tek: