ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ēfarė ėshtė Matematika?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Ēfarė ėshtė Matematika?   29/8/2008, 1:07 pm

Matematika ėshtė studimi I numrave, numerimi, dhe matja, por kėto janė vetėm fillimi. Matematika perfshin studimin model te numrave dhe gjithashtu nderlidhjet. Matematika ėshtė gjithashtu njė mėnyrė pėr te komunikuar dhe analizuar ideve, dhe ndoshta me shumė se cā€™do gjė, matematika ėshtė njė mėnyrė arsyetimi qė ėshtė unike pėr qeniet njerėzore.

Matematika ėshtė e ndare ne atė puro, ose teorike, matematike dhe matematike e aplikuar. Matematicienet teorik fokusohen kryesisht ne probleme dhe pyetje perbrenda botės se matematikes puro ā€“ ata zhvillojne teorema (ide te paprovuara), prova teoremash, dhe formula. Ata gjithashtu eksplorojne fusha tė reja qė i pershtaten brenda kategorise se matematikes puro.

Matematikanet aplikues fokusohen ne qė se sit e aplikojne principet matematike ne pyetjet qė njerzit kanė rreth botės qė i rrethon. Pėr shembull, kur matematika pėrdoret pėr te percaktuar shumen e peshes qė njė ure mund te mbaj, ose shpejtesine e njė objekti ne renie, ose distancen e njė ylli prej tokes, matematika konsiderohet e aplikuar, pėr shkak qė modelet matematike dhe teknikat janė duke u aplikuar, ose perdorur, pėr te zgjidhur probleme praktike.

Megjithėse matematicienet teorik nuk munden qė te vet-pėrfshihen direct ne zgjidhjen e problemeve praktike, shpesh ndodh qė veglat matematike qė ata zhvillojne ndihmojne enxhinierat, fizikantet, dhe shkencetare te tjerė qė te zgjidhin probleme te tilla.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Ēfarė ėshtė Matematika?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencė dhe Dituri :: Matematikė,Gjeometri-
Kėrce tek: