ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Stresi i Provimeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Stresi i Provimeve   3/9/2008, 4:07 pm

Shqetėsimi dhe stresi i provimeve ndikon nė mosfunksionimin e kujtesės. Shkenctarėt paralajmėrojnė pėr shqetėsimin e nxėnėsve gjatė sezonit tė provimeve. Presioni i prindėrve dhe stresi provimeve tek disa nxėnės pėr disa orė ndikon nė mosfunksionimin e kujtesės. Zgjidhja e saj ėshtė qetėsia dhe njė gjumė i rehatshėm. Gjatė zhvillimit tė provimit ėshtė mė se normale qė nxėnėsi tė ketė shqetėsim, por ky shqetėsim nuk duhet te kalojė nė nivel paniku. Paniku ndikon pėr disa orė nė mosfunksionim tė kujtesės sė tyre. Hormonet e stresit ndikojnė nė qendrėn e kujtesės, pėr kėtė arsye shqetėsimi i tepėrt ndikon nė mosfunksionimin e kujtesės duke e paralizuar atė. Stresi dhe shqetėsimi i tepėrt krijon sėmundje tek njeriu, nga shqetėsimi i tepėrt kalon gjak me presion nė hormone, kėshtu qė hormonet ndikojnė nė mosfunksionimin e qelizave. Njė rrugė qė duhet ndjekur pėr tė pakėsuar shqetėsimin tek fėmijėt ėshtė qė prindėrit duhet ti motivojnė fėmijėt kur tek ata lindin mendime negative duke i zėvendėsuar me mendime pozitive si pėr shembull: “Po sikur tė mė pyesi mėsuesi nga temat qė s’kam mėsuar, duke e zvedėsuar menjėherė me: “Mėsuesi do tė pyesi nga temat qė ti ke mėsuar”.
Prindėrit
Pasi ka pėrfunduar provimi tek tė gjithė fėmijėt lindin mendime se mos ka marrė not tė keqe. Prindėrit duhet tė flasin me fėmijėn pėr gjithė simestrin duke mos e kritikuar pėr notėn e keqe. Sepse fėmija mund tė humbas provimin, por ju mund tė humbisni atė. Gjatė sezonit tė provimeve edhe dieta ėshtė e rėndėsishme duke konsumuar fruta dhe perime, pasi ndikojnė nė uljen e shqetėsimit dhe stresit tek fėmija. Duke e shmangur atė nga konsumimi i ushqimit me yndyrna, pasi nuk ndikon mirė tek fėmijėt. Gjumi formaton trupin dhe trurin e njeriut nga fillimi, prandaj kohėn e gjumit ta vlersojmė si kohė tė nevojshme dhe jo kohė tė harxhuar. Gjumi, ėshtė bateria e trurit. Njeriu duhet tė flejė tetė orė gjumė. Gjatė studimeve tė mbrėmjeve, nėse e ndjeni veten tė lodhur ose nė stres, njė fjetje rreth 10-15 minuta do tė ishte ilaēi qė do tu sillte energjitė pėrsėri, ku truri do tė jetė nė formėn maksimale pėr 4-5 orėt nė vijim.
Dieta
Njė dietė e shėndetshme ėshtė ilaēi i duhur pėr tė pėrballuar ankthin dhe stresin pėrpara provimeve. Kėshtu duhet ti lini rrugė tė lirė nė tavolinė pjatave me bazė makaronat, orizin, frutat, perimet dhe vezėt e ziera. Bėni kujdes! Dietologėt kėshillojnė sa mė pak kafe, qė tradicionalisht shoqėron netėt pėrpara provimeve. Kjo ėshtė njė dietė antistres pėr tė gjithė studentėt pėrpara provimeve, tė cilėt vuajnė nga ankthi dhe pagjumėsia. Sipas dietologėve, kėsaj diete qė tė ndihmon tė pėrballosh kėtė situatė tensioni, nuk duhet t’i mungojė buka, makaronat, apo orizi, sallatrat jeshile, qepa, djathi i freskėt, kosi, vezėt e ziera, qumėshti i ngrohtė, qė ul aciditetin gastrik, fruta tė ėmbla dhe tė zhytura nė mjaltė, qė favorizojnė gjumin dhe ndihmojnė organizmin tė shlodhet, pėr tė pėrballuar me energjinė e duhur dhe pėrqėndrim, sfidėn shkollore.
Pėrbėrja
Kėto ushqime kanė nė pėrbėrje njė aminoacid qė ndihmon nė sintezėn e serotoninės, neuronit tė mirėqėnies dhe neurotrasmetuesit cerebral qė nxit shlodhjen. Serotinina rritet nėn konsumin e ushqimeve qė kanė nė pėrbėrje sheqerna tė thjeshta, siē janė frutat e stinės. Mes perimeve vendin e parė e zė sallata jeshile e shoqėruar nga qepa dhe hudhrat. Ndėrsa pagjumėsia provokohet nga kafeja, patatinat me qese e ēokollatat, qė janė shpesh tė pranishme gjatė kėtyre ditė-netėve. Ėshtė e nevojshme qė tė shlodheni mjaftueshėm, duke bėrė kujdes me tė ngrėnėt, duke eleminuar ushqimet e rėnda dhe me pėrmbajtje eksituese. Duhet eleminuar kafeja, ēaji, kakaoja, pėr shkak tė kafeinės, por edhe pijet alkoolike, qė shkaktojnė gjumė tė keq dhe me zgjim tė vėshtirė. Gjithashtu, jashtė liste mbeten ushqimet pikante, me erėza, piper tė kuq, apo kripė me bollėk. Madje edhe ushqimet e konservuara duhen mbajtur larg.

Kėshilla
Gjatė sezonit tė provimeve ėshtė e rėndėsishme tė konsumohen fruta dhe perime, pasi ndikojnė nė uljen e shqetėsimit dhe stresit

Gjatė studimeve tė mbrėmjeve, nėse e ndjeni veten tė lodhur ose nė stres, njė fjetje rreth 10-15 minuta do tė ishte ilaēi qė do tu sillte pėrsėri energjitė

Dietologėt kėshillojnė sa mė pak kafe, qė tradicionalisht shoqėron netėt pėrpara provimeve
Mes perimeve vendin e parė e zė sallata jeshile e shoqėruar nga qepa dhe hudhrat

Dietės antistres nuk duhet t’i mungojė buka, makaronat, apo orizi, sallatrat jeshile, qepa, djathi i freskėt, kosi, vezėt e ziera, qumėshti i ngrohtė, frutat e ėmbla dhe tė zhytura nė mjaltė

Eleminoni kafenė, ēajin, kakaon, pėr shkak tė kafeinės, por edhe pijet alkoolike, qė shkaktojnė gjumė tė keq dhe me zgjim tė vėshtirė

Gjithashtu, jashtė liste mbeten ushqimet pikante, me erėza, piper tė kuq, apo kripė me bollėk si dhe ushqimet e konservuara


Tė rejat nga shkenca
Studimi, bajamet mbrojnė sistemin e tretjes

Njė studim i mėhershėm ka treguar potencialin mbrojtės tė bajameve, qė do tė thotė se bajamet ndikojnė pozitivisht nė sistemin e tretjes duke rritur numrin e “baktereve tė mira”. Probiotikėt janė pjesė tė patretshme tė ushqimit tė cilat i shfrytėzojnė bakteret e sistemit tretės si burim energjie. Ndėrsa kėto baktere, tė njohura si “baktere tė mira”, kanė rėndėsi tė madhe nė sistemin imunitar duke mundėsuar mbrojtjen nga bakteret e dėmshme. Shkencėtarėt kanė vėrtetuar se bajamet e bluara mirė e rritin dukshėm numrin e disa “baktereve tė mira”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Stresi i Provimeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencė dhe Dituri :: Universitetet dhe Studentėt-
Kėrce tek: