ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Apnea e Gjumit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Apnea e Gjumit   22/8/2008, 2:59 am

Ē’ėshtė apnea?

“Apnea” do tė thotė ndėrprerje e pėrkohėshme e frymėmarrjes. Nė sindromin obstruktiv tė apnesė sė gjumit (SOAP), pushimet e frymėmarrjes shfaqen nė gjumė pėr shkak tė mbylljes sė kalimit tė ajrit nė farings.

Simptomat

SOAP-i diagnostikohet gjatė monitorimit tė gjumit (polysomnografisė) Gėrhitjet e rėnda dhe pėrgjumėsi e zgjatur gjatė ditės janė shenjat e zakonshme tė SOAP-it. Simptoma tė tjera tė ditės dhe tė natės janė:

Ditėn

Pėrgjumesi e zgjatur
Rendiment i dobet
Dhimbje koke e mėngjezit
Keqėsime tė intelektit
Kujtesė tė dobet
Pėrqėndrim i dobėsuar
Shenja tė depresionit
Djegie stomaku
Natėn

Gėrhitje
Apnea
Gjume i keq
Pagjumėsi
Marrje fryme naten
Zgjime tė shpeshta
Djersitje
Reduktim i libidos/impotence
Ēfarė e shkakton apean e gjumit?

Obeziteti apo dhjamosja, forma dhe pėrmasat natyrale tė faringsit, zėnia e hundėve, alkooli dhe barnat qė sjellin gjumė munden tė gjitha tė kontribuojnė nė SOAP. Faktorėt gjenetikė qė influencojnė nė formėn e kockave tė fytyrės mund tė kushtėzojne po ashtu SOAP-in.

Parandalimi i apnese sė gjumit

Meqenėse SOAP ėshtė e lidhur me obezitetin, masat qė kanė pėr qėllim reduktimin e masės trupore mund tė ndihmojnė pėr ta parandaluar atė.

Trajtimi i apnesė sė gjumit

Mjekim mė i mirė pėr SOAP ėshtė presioni nazal (hundor) i vazhdueshem pozitiv i rrugėve tė ajrit. (nPVPRA).

nPVPRA

Pėr nPVPRA njė pajisje e posacme dėrgon njė rrymė ajri nėpėrmjet njė maske e cila ėshtė e vendosur nė hundė dhe presioni i ajrit e mban fytin hapur gjatė natės.

SOAP-i shton vdekjet nė menyrė indirekte, pasi ėshtė faktor rrisku pėr hipertensionin arterial, sėmundjet kardiovaskulare dhe insultet cerebrale dhe gjithashtu ajo shkakton turbullime tė gjumit qė mund tė jenė shkak i aksidenteve rrugore.

Numri i pacientėve tė diagnostikuar me SOAP do tė rritet nė vitet qė vijnė. Rritja e obezitetit nė Europė do tė kontribuojė mė tej nė rritjen e numrit tė pacientėve me SOAP qė kėrkojne diagnostikim dhe trajtim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Apnea e Gjumit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencė dhe Dituri :: Mjekėsia-
Kėrce tek: