ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 UNIVERSITETI AAB

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: UNIVERSITETI AAB   24/8/2008, 1:47 amHistoriku, misioni dhe vizioni
Historiku
Universiteti AAB u themelua mė 20.08.2002, atėbotė me emėrtimin “Akademia e Arteve tė Bukura”. Aktivitetin e vet e filloi me 52 studentė, me studime nė tė vetmin fakultet atė tė Komunikimeve Masive, nė njė kapacitet hapėsinor prej 300 m2.

Nė vitin akademik 2003/2004 regjistroi 58 studentė tė rinj, duke shtuar edhe kapacitetin hapėsinor nė 450 m2.

Vitin akademik 2004/2005 “Akademia e Arteve tė Bukura” e filloi me gjithsejt 200 studentė tė regjistruar.

Mė 19.10.2004 “Akademia e Artve tė Bukura” licencohet nga MASHT e Kosovės, me numėr licence 823/02-1, si bartės i arsimit tė lartė.

Nė tetor tė vitit 2004 themeluesi fillon aktivitetet dhe investimet pėr ndėrtimin e ndėrtesės vetanake. Ky aktivitet i themeluesit ishte pikėnisje pėr menaxhmentin pėr ndėrtimin e njė strategjie pėr zgjerimin e veprimtarisė meqė kapaciteti hapėsinor i planifikuar prej 2800 m2 (nė fazėn e parė 1800 m2) premtonte mundėsi pėr njė gjė tė tillė.

Pas pėrgatitjeve disa muajshe nė muajin prill, menxhmenti filloi, ndėrsa nė muajin maj e pėrfundoi procedurėn interne pėr zgjerim tė veprimtarisė, tė paraparė me statut dhe rregullore si edhe me Ligjin mbi Arsimin e Lartė tė Kosovės. Procedura pėrfundon me Vendimin pozitiv tė Kėshillit Drejtues ndaj propozimit tė menaxhmentit dhe themeluesit pėr zgjerim dhe ndryshim tė emrit.MiSIONI
Universiteti AAB, sot lider i arsimit tė lartė jopublik, u themelua pas krijimit tė njė realiteti tė ri politik, ekonomik, shoqėror e kulturor nė Kosovė.
Kėto si dhe sfidat e integrimit evropian diktuan nevojėn pėr transformim, reformim dhe zhvillim tė arsimit tė lartė.

Qėllimi i Universitetit AAB, si institucion i arsimit tė lartė jopublik, ėshtė qė tė sigurojė arsimim cilėsor, i cili do tė jetė i pranueshėm pėr studentėt, nė mėnyrė qė individi ta shfrytėzojė tėrė potencialin e vet intelektual nė pėrparimin shkencor e teknologjik dhe social - ekonomik tė vendit.

Po ashtu qėllim i Universitetit AAB ėshtė qė ēdo studenti t’i sigurohen kushtet e nevojshme pėr nxėnie cilėsore tė mėsimit pa dallim pėrkatėsie kombėtare, gjinie, religjioni apo aftėsie.

Ky plan i zgjerimit tė veprimtarisė parasheh kėto fakultete:

Fakulteti i Shkencave tė Kriminalistikės
Fakulteti i Shkencave Ekonomike
Fakulteti Juridik
Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Fakulteti i Arkitekturės
Fakulteti i Arteve Muzikore
Fakulteti i Arteve Figurative
Fakulteti i Arteve Aplikative – Enterier
Kėshtu, duke u bazuar nė vendimin e Kėshillit Drejtues “Akademia e Arteve tė Bukura” ndryshon emrin nė “Universiteti AAB” duke ruajtur tė njejtin numėr tė regjistrimit 80674554 me datė konstituimi 25.05.2005.

Sot Universiteti AAB, lider i arsimit tė lartė jopublik nė Kosovė, me njė infrastrukturė mėsimore me mbi 4 000 metra katrorė, ofron kushtet mė tė favorshme pėr secilin tė ri qė pretendon tė profesionalizohet nė cilindo nga drejtimet qė i ofron ky Universitet.

Pėr pesė vjet tė funksionimit, Universiteti AAB, ka marrė primatin e Universitetit mė prestigjioz nė Kosovė, duke tubuar rreth vetes emrat mė eminentė tė shkencės dhe tė artit nga vendi, rajoni por edhe mė gjerė.


http://www.universitetiaab.com/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
UNIVERSITETI AAB
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencė dhe Dituri :: Universitetet dhe Studentėt-
Kėrce tek: