ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Si tė instalojmė (thuajse) gjithēka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Si tė instalojmė (thuajse) gjithēka   29/8/2008, 1:25 am

Udhėzuesi qė po ju sjellim mė poshtė do t’ju ndihmojė tė instaloni pajisjet kryesore nė kompjuterin tuaj.

Jo tė gjithėve na e mban xhepi t’i ndėrrojmė nė pak kohė kompjuterat dhe tė ndjekim hapat e zhvillimit tė tyre. Megjithatė, pėrmirėsimi i kompjuterit aktual mund tė sjellė njė rritje tė konsiderueshme tė performances, duke ia zgjatur edhe nja dy vjet tė tjerė jetėn e tij. Kėtu po ju ofrojmė njė udhėzues tė shkėlqyer pėr instalime, nė mėnyrė qė ēfarėdo tė keni ndėrmend, duke filluar nga njė zėvendėsimi i RAM-it, e deri te ndėrhyrjet mė tė ndėrlikuara, tė keni nė dispozicion njė manual tė shpejtė tė cilit mund t’i referoheni.
INSTALIMI I NJĖ DISKU TĖ NGURTĖ TĖ RI


Identifikoni lidhjet e kabllos sė tė dhėnave dhe tė ushqimit


Hapi i parė varet nga ajo nėse po instaloni njė disk SATA apo IDE. Nė rast se po instaloni njė disk SATA si disk tė dytė, ndiqni kabllon e tė dhėnave nga disku aktual (duke supozuar qė edhe ai ėshtė SATA), deri te skaji tjetėr. Shihni nėse ka portė SATA tė papėrdorur afėr nė kartėn mėmė, ose nė njė kartė pėrshtatėse (interface card, nėse termi nė anglisht do t’ju ndihmonte) tė mundshme. Nėse nuk mund tė gjeni njė tė tillė, shihni dokumentacionin e kompjuterit.
Nė rast se po shtoni njė disk IDE si njė disk tė dytė, ju mund ta lidhni atė te i njėjti kabllo tė dhėnash, si disku primar IDE, ose sė bashku me njė disk optik IDE. Kėrkoni pėr ndonjė lidhės tė tretė tė lirė, nė mes tė kabllos qė lidh diskun IDE aktual nė dėrrasėn mėmė. Vini re se disa kompjutera tė vjetėr pėrdorin kabllo IDE me 40 dalje, jo atė qė kėrkojnė disqet aktualė me 80 dalje. (Lloji me 80 dalje ka tela shumė mė tė hollė). Kabllot me 80 dalje mund tė pėrdoren edhe pėr kompjutera mė tė vjetėr (tė dyja llojet pėrdorin tė njėjtin lidhės me 40 dalje), si rrjedhim ju mund tė ndėrroni njė kabllo me 40 dalje me atė me 80 dalje, nėse ėshtė e nevojshme.
Pas kėsaj, mendoni pėr lidhjen e kabllos sė ushqimit. Nėse aktualisht keni tė instaluar njė disk SATA, ndiqni kabllon e tij tė ushqimit (mė i gjeri nga dy lidhėsit) pėr tė parė nėse ka portė ushqimi tė papėrdorur nė tė njėjtin lidhės. Nėse ka, rezervojeni portėn pėr diskun tuaj tė ri. Nėse ajo nuk e arrin vendin bosh nė disk, shihni pėr pėrshtatės pėr zgjatje.
Disa disqe SATA kanė suport edhe pėr lidhėsit e vjetėr tė ushqimit, me 4 dalje, Molex, duke ju lejuar qė tė pėrdorni lidhės Molex ose SATA. Nėse ka, shihni pėr njė kokė tė lirė tė llojit Molex. Akoma nuk pėrshtatet? Atėherė do t’ju nevojitet njė pėrshtatės, si njė pėrshtatės Molex-nė-SATA (disa komplete kanė tė tillė), ose njė pėrshtatės Y, qė e ndan njė kokė nė dy. Disqet IDE janė mė tė thjeshtė: Ata gjithmonė pėrdorin lidhėsit e llojit Molex. Ju duhet vetėm njė kokė e lire e llojit Molex (ose njė ndarės Y).


Montoni diskun

Kur instaloni disqe SATA, konfigurimet e urave lidhėse (jumper) zakonisht nuk pėrbėjnė problem. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė pėr IDE, ku njė urė tregon nėse njė disk ėshtė primar (master) apo sekondar (slave). Kontrolloni dokumentacionin e diskut pėr konfigurimin pėrkatės. Nėse kompjuteri juaj ka vetėm njė disk tė ngurtė IDE, pėrgjithėsisht ai vendoset nė “master.” Duke supozuar se keni lidhur njė disk tjetėr IDE nė kabllo, disku i ri duhet tė vendoset nė “slave”. (Mė vonė, nėse e hiqni diskun origjinal tė butimit dhe ktheni diskun e ri nė disk butimi, do t’ju duhet tė ndryshoni urėn (jumper) nė “master” dhe ta lidhni diskun te fundi i kabllos). Njė mundėsi tjetėr: Lidhini tė dy disqet IDE te konfigurimi Cable Select (CSEL) i urės (jumper), me njė kabllo me 80 dalje. Kompjuteri do tė pėrcaktojė statusin master/slave sipas vendosjes sė disqeve nė kabllo (“master” nė fund, “slave” nė mes).
Pas kėsaj, kėqyrni diskun e ngurtė aktual pėr tė parė nėse shinat e montimit janė lidhur nė anėt e tij. Nėse po, vidhosni diskun e ri nė shina (shihni brenda kutisė pėr vidat), pastaj rrėshqisni diskun nė vendin e vet. Pėrndryshe, vidhoseni direkt nė vendin pėrkatės. Katėr vida janė tė mjaftueshme. Zakonisht, ana e etiketės ėshtė e drejtuar lart, duke imituar diskun e butimit.
Lidhni njėrėn anė tė kabllos sė tė dhėnave SATA (tė cilin e keni bėrė gati tashmė) nė njė portė SATA nė kartėn mėmė ose nė kartėn pėrshtatėse, dhe anėn tjetėr nė disk. Kabllot e tė dhėnave IDE, gjithashtu tė bėra gati, zakonisht kanė njė shirit tė kuq me shėnimin “pin 1” nė disk.
Pas kėsaj, futni kokėn e bllokut tė ushqimit (gati edhe ky) qė hoqėt nė hapin 1 nė disk, duke pėrfshirė ēdo zgjatues ose pėrshtatės tė nevojshėm. Pastaj mbyllni kasėn.


Konfiguroni BIOS-in

Mė pas butoni nė programin e BIOS-it tė kompjuterit, pėr tė verifikuar qė ai e ka njohur diskun e ri dhe e ka pozicionuar atė nė hierarkinė e disqeve. (Kontrolloni ekranin e hapjes sė kompjuterit, pėr tė pėrcaktuar se cili buton tė fut nė programin e BIOS). Kur jeni futur, kontrolloni gjithashtu qė “auto-detect” tė jetė zgjedhur pėr disqet, nėse ekziston si opsion. Nėse programi i BIOS ju lejon tė zgjidhni radhėn e butimit, jepini prioritet butimi prej disqeve tė tjerė diskut qė dėshironi. Ky informacion mund tė jetė nėn Boot Options, Boot Order, ose Boot Sequence.


Particiononi dhe formatoni diskun e ngurtė

Nėse pėrdorni Windows Vista, klikoni butonin Start, shkruani Gold dhe jepini Enter pėr tė hapur programin Disk Management. Klikoni me tė djathtėn mbi ikonėn qė pėrfaqėson diskun e ngurtė tė ri dhe zgjidhni Format. Pastaj specifikoni emrin e volumit, llojin e sistemit tė skedimit (mire ėshtė qė tė pėrdorni NTFS) dhe klikoni OK pėr tė formatuar diskun. (Sasia e kohės qė kjo kėrkon varet nga kapaciteti i diskut). Pastaj mund tė klikoni mbi disk dhe tė zgjidhni “Expand...” ose “Shrink...” (Zgjero - Ngushto) pėr tė ndryshuar madhėsinė e particionit.
Nė XP, hapni Disk Management duke klikuar butonin Start, duke shkuar te Control Panel > Administrative Tools > Computer Management dhe duke zgjedhur Disk Management nga pema nė tė majtė. Disku juaj i ri duhet tė shfaqet me njė shirit tė zi qė tregon se nuk ėshtė particionuar. Klikoni me tė djathtėn mbi shirit dhe zgjidhni New Partition pėr tė hapur asistentin e New Partition. Klikoni Next dhe kontrolloni qė tė jetė e zgjedhur Primary Partition; klikoni pėrsėri Next, te ekrani Specify Partition Size (mos e ndryshoni madhėsinė e particionit te fusha “Partition size in MB”); dhe klikoni Next pėr tė kaluar te ekrani tjetėr, nė tė cilin duhet tė zgjidhet “Assign the following drive letter”. Klikoni pėrsėri Next (te ekrani Format Partition) dhe sigurohuni qė “Format this partition with the following settings” tė jetė zgjedhur dhe qė lista e varur “File system” tė jetė “NTFS”. Klikoni Next pėr herė tė fundit, klikoni Finish dhe formatimi fillon.INSTALIMI I RAM-IT TĖ RI


Gjeni RAM-in e pėrshtatshėm pėr kompjuterin tuaj

Nė plan tė parė shikoni dokumentacionin pėr llojin e RAM-it qė modeli i kartės mėmė pranon. Nėse nuk keni njė manual tė tillė, ose nėse ai nuk e pėrcakton, mos u shqetėsoni: Shumica e shitėsve tė kompjuterave, ose tė aksesorėve tė tyre, kanė njė bazė tė dhėnash qė ata mund ta kontrollojnė pėr tė pėrcaktuar llojin e saktė tė RAM-it. Thjesht sigurohuni qė tė keni nė dorė emrin e saktė tė prodhuesit, emrin e modelit dhe numrin e modelit tė kompjuterit tuaj.
Ndoshta do tė donit qė tė shtoni RAM-in duke bėrė njė ēift identik modulesh, nė vend qė tė vendosni njė modul tė madh (gjithnjė duke supozuar se karta mėmė i ka slotet (foletė) pėr kėtė). Nėse veproni kėshtu, atėherė mund tė pėrfitoni rritje performance tė konfigurimit tė kujtesės me dy kanale.

Instalimi i RAM-it

Gjeni slotet (foletė) e RAM-it nė kartėn mėmė, ulini kapėset plastike qė mbajnė modulin ose modulet. Duke e mbajtur modulin nga tė dyja anėt, shtypni kujtesėn e re nė vendin e vet (skajet e modulit futen duke u puthitur nė slot) dhe ngrini kapėset pėr ta fiksuar atė.

Testimi i RAM-it tė ri

Ndizeni kompjuterin pėr tė verifikuar nėse RAM-i funksionon. Nėse kompjuteri sjell probleme nė ndezje, atėherė fikeni, hiqeni nga priza dhe shihni me kujdes nėse RAM-i ėshtė vendosur nė rregull. Nėse gjithēka shkon mirė, ju mund tė shihni sasinė e re tė RAM-it tė listuar nė panelin e System Properties tė Windows. (Klikoni dy herė tek ikona e System nė Control Panel tė Windows XP, ose klikoni System and Maintenance, pastaj System nė Windows Vista).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Re: Si tė instalojmė (thuajse) gjithēka   29/8/2008, 1:28 am

INSTALIMI I BLLOKUT TĖ USHQIMIT ATX


Zgjidhni bllokun e duhur tė ushqimit

Shumica e blloqeve tė ushqimit janė tė pėrshtatura pėr fabrikimet ATX (Advanced Technology Extended), qė tashmė janė edhe forma standarde e prodhimit. Shpesh ndodh qė shumica e kompanive prodhuese tė kompjuterave tė pėrshtatin tė njėjtin bllok ushqimi. Pėrpara se tė blini njė bllok ushqimi, sigurohuni qė t’i pėrshtatet kasės sė kompjuterit qė keni.

Hiqni bllokun e vjetėr tė ushqimit

Hiqni kapakun anėsor tė kasės dhe me kujdes hiqni tė gjitha fishat qė ushqejnė kartėn mėmė me rrymė. Duhet tė keni kujdes tė mos i lironi pa dashur fishat e disqeve tė ngurtė. Tė gjitha fishat qė ushqejnė kartėn mėmė me rrymė kanė njė kapėse nė njėrėn anė dhe duhet ta shtypni pėr ta hequr. Dhe nė fund, lironi vidat qė mbajnė bllokun e ushqimit, tė cilat janė nga mbrapa kasės, duke e mbajtur me dorė bllokun gjatė shkėputjes nga kasa.

Instalimi i bllokut tė ri tė ushqimit


Pėrsėri tregoni kujdes qė ta mbani me dorė bllokun gjatė vendosjes nė kasė dhe vrimat e vidave tė korrespondojnė me kasėn duke filluar tė filetoni vidhat. Rivendosni tė gjitha fishat nė vendet e tyre nė dėrrasėn mėmė duke pasur parasysh qė kapėsja duhet tė shkojė nė folenė e vetė dhe nuk duhet qė tė ushtroni forcė nė vendosje pasi ato shkojnė lirshėm nė


vendin e tyre.Kompletimi final

Mbėshtillini kabllot mė ndonjė kapėse, qė tė mos jenė rrėmujė dhe t’ju lejojnė manovrim sa mė tė lirė pėr ndėrhyrje tė tjera qė mund tė bėni. Tregohuni tė kujdesshėm qė kabllot tė mos jenė afėr nxehtėsisė sė ftohėsit tė procesorit.

NdezjaGjatė ndėrrimit tė bllokut tė ushqimit mund tė keni harruar tė vendosni ndonjė komponent nė kartėn mėmė, pėrpara se tė mbyllni kapakun e kasės sigurohuni qė RAM-i, karta grafike ose ndonjė pjesė tjetėr tė jetė nė vendin e vet. Mbyllni kapakun anėsor dhe vendoseni kompjuterin nė prizė. Nėse gjithēka ėshtė bėrė siē duhet, e vetmja gjė qė duhet tė bėni ėshtė tė provoni kompjuterin tuaj me bllokun e ri tė ushqimit.

[justify]
INSTALIMI I KARTĖS SĖ RE GRAFIKE


Zgjidhni kartėn e duhurPėrcaktoni se cilėn lloj karte pranon karta mėmė nė kompjuterin tuaj (ndoshta PCI Express, AGP ose PCI) duke konsultuar dokumentacionin ose burime tė tjera nė Internet. (Nėse pikat mė lart nuk ecin, atėherė do t’ju duhet tė shihni slotin e brendshėm tė kartės mėmė dhe ta pėrshtatni atė me diagramet e sloteve tė kartave grafike qė mund t’i gjeni nė Internet). Nėse dėshironi tė instaloni karta tė shumėfishta (dy ose mė tepėr), qoftė nė konfigurimet Scalable Link Interface (SLI) tė nVidia-s, qoftė nė ato CrossFire tė ATI-t, duhet gjithashtu tė siguroheni qė karta mėmė tė ketė mjaftueshėm slote PCI Express pėr t’i mbajtur ato, si dhe tė jenė tė pajtueshme me teknologjinė e duhur. (Shumica e kartave mėmė kanė suport ose pėr SLI, ose pėr CrossFire, por jo pėr tė dyja.)
Instaloni kartėnGjeni slotin (folenė) bosh pėr kartėn grafike nė kartėn mėmė dhe hiqni pjesėn e vogėl metalike nė fund tė kompjuterit, pėr tė hapur vendin pėr pjesėn e prapme tė kartės sė re. Vendoseni kartėn nė vendin e vet dhe vendosni edhe vidėn nė vendin e saj. Nėse po instaloni karta tė shumėfishta, pėrsėrisni hapat e mėsipėrm pėr ēdo kartė qė instaloni dhe lidhini ato me kabllon pėrkatės CrossFire ose SLI.
Hapat pėrfundimtarėMbyllni kompjuterin, ndizeni dhe instaloni drajverat ose softueret e tjera qė keni marrė bashkė me kartėn(at) e re(ja).
INSTALIMI I NJĖ DISKU OPTIK TĖ RI


Kontrolloni lidhjetĖshtė shumė e zakonshme pėr disqet optikė qė tė lidhen te karta mėmė me kabllo SATA. Megjithatė, shumė disqe pėrdorin akoma ndėrfaqen IDE dhe nė kėtė rast ju duhet tė identifikoni kabllot IDE, nė tė njėjtėn mėnyrė siē u shpjegua nė detaje nė Hapin 1 tė “Instaloni njė disk tė ngurtė tė ri”. Me shumė mundėsi, ju do tė shihni njė kabllo tė veēantė IDE tė lidhur te disku optik ose te disku i ngurtė aktual, ku secili lidhet me njė portė IDE nė kartėn mėmė, me njė lidhės tė papėrdorur nė mes tė ēdo kablloje. Ai ėshtė lidhėsi i lirė ku do tė lidhet shkruajtėsi i ri DVD; e mira ėshtė tė pėrdorė tė njėjtin kabllo qė ėshtė nė pėrdorim nga disku optik ekzistues. (Nėse kablloja IDE qė doni tė pėrdorni nuk ka tė lidhės tė tretė nė mes, ju mund ta ndėrroni atė me kabllon qė ka ardhur me shkruajtėsin e ri DVD).

Nėse disku i ngurtė dhe disku optik janė lidhur te i njėjti kabllo IDE, duhet ta lidhni shkruajtėsin DVD te ndėrfaqja IDE sekondare nė kartėn mėmė. Pėr ta bėrė kėtė, vendosni diskun e ri primar si “master”, fusni njėrėn anė tė kabllos IDE tė re te shkruajtėsi dhe anėn tjetėr te porta IDE. (Nėse kjo situatė ėshtė e vlefshmepėr ju, atėherė kaloni te Hapi 2).

Shumica e disqeve tė reja IDE — pėrfshi edhe shkruajtėsit DVD — kėrkojnė njė kabllo me 80 dalje, e cila pėrgjithėsisht jepet bashkė me diskun. Nėse kompjuteri juaj pėrdor kabllo me 40 dalje, atėherė duhet ta ndėrroni atė.
Rregulloni konfigurimet e jumperNėse keni ndėrmend ta lidhni shkruajtėsin nė njė kabllo tė instaluar, shihni konfigurimet e urės lidhėse (jumper) nė panelin e pasmė tė diskut optik, ose diskut tė ngurtė, qė ėshtė aktualisht i instaluar nė atė kabllo. Nėse ura ėshtė vendosur nė “master”, lėreni siē ėshtė. Nėse ėshtė vendosur nė “cable select”, kalojeni nė “master”.

Kontrolli dhe ndryshimi i konfigurimit nė shkruajtėsin e ri nuk ėshtė i vėshtirė. Gjeni konfigurimin pėrkatės te vetė disku ose te manuali. Duhet tė pėrdorni “master”, nė rast se disku do tė jetė disku i vetėm nė kabllo; nėse ėshtė lidhur nė njė lidhės nė mes, pėrdorni “slave”, ndėrkohė qė disku tjetėr do tė kalojė nė “master.”
Futni diskunNė pjesėn e pėrparme tė kasės sė kompjuterit tuaj, hiqni panelin mbi pjesėn boshe tė diskut qė do tė pėrdorni. (Zbėrtheni kapakun nga pjesa e brendshme; mund t’ju duhet tė hiqni pjesėn e pėrparme tė kasės pėr ta bėrė kėtė) Hiqni ēdo tė dalė metalike qė mund tė ketė bllokuar folenė e diskut. Pastaj rrėshqisni diskun e ri. Nė shumicėn e kompjuterave tė rinj, disku duhet tė rrėshqasė nė shina, por nė disa kasa mund t’ju duhet tė vidhosni si fillim drejtueset e shinave nė anėt e folesė sė diskut. Sidoqoftė, mos e shtyni akoma deri nė fund folenė e diskut; me folenė e diskut gjysmė tė futur, mund ta keni mė tė lehtė qė tė lidhni kabllot e folesė sė diskut.
Lidhni kabllot e folesėsė diskutNėse foleja e diskut pėrdor njė lidhje SATA, thjesht lidhni kabllon e tė dhėnave te disku dhe te njė portė e lirė SATA nė kartėn mėmė, pastaj futni njė kabllo ushqimi SATA tė lirė.

Pėr disqet IDE, lidhni kabllon IDE nga prapa diskut. Kablloja ėshtė e shėnuar, me qėllim qė tė mos e vendosni pėrmbys, por pėrdorni shtypje tė njėtrajtshme mbi lidhėsin, sepse kapėset e ndėrfaqes janė delikate. Pas kėsaj, gjeni njė spinė ushqimi tė lirė me katėr dalje qė vjen nga blloku i ushqimit i kompjuterit. Ajo shkon nė fishėn e futjes korresponduese DC nė folenė e diskut optik. Edhe ajo ėshtė e bllokuar dhe mund tė kėrkojė pak forcė pėr ta vendosur.

Lidhja tjetėr e vetme qė duhet bėrė ėshtė audioja. Foletė e disqeve optike kanė fisha analoge dhe dixhitale pėr dalje audio. Fisha analoge pėrdoret shumė rrallė nė ditėt e sotme, duke qenė se qarku i zėrit i kartės mėmė, ose karta zanore, dekodon ēdo rrymė (stream) audio qė vjen nga disku nėpėrmjet ndėrfaqes IDE ose SATA. Por fisha dixhitale mund tė jetė praktike nėse keni njė kartė zėri tė veēantė me njė hyrje audio dixhitale. Me njė kabllo audio dixhitale (zakonisht jepet bashkė me diskun), ju mund tė lidhni diskun direkt te hyrja dixhitale e kartės zanore.

Sapo tė jenė lidhur kabllot, siguroni diskun e ri nė folenė e tij, me vida ose me mėnyra tė tjera. Tani mund ta ndizni kompjuterin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Si tė instalojmė (thuajse) gjithēka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Hardware-
Kėrce tek: