ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tė fshehtat e Windows Live Messenger (WLM)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Tė fshehtat e Windows Live Messenger (WLM)   29/8/2008, 1:31 am


Si tė krijoni ikona emocionesh

Krijimi i ikonave personale nė WLM ėshtė tejet i lehtė. Si fillim, gjeni njė fotografi sipas jush tė pėrshtatshme pėr tė transmetuar njė emocion tė caktuar. Vlen tė theksohet se imazhet pėr ikonat janė shumė tė vogla, prandaj, nėse fotoja juaj pėrmban shumė detaje, nuk ka pėr t’u dukur edhe aq bukur.
Nėse do tė donit tė krijoni njė emocion tė animuar, atėherė duhet tė pėrdorni njė imazh tė tipit GIF. Ne do t’ju propozonim modifikimin e fotografisė nė njė program si Animation Shop, pjesė e paketės PaintShop Pro (nė ZERO DVD), pasi ėshtė i thjeshtė pėr tė shtuar efekte mbi njė imazh tė vetėm apo pėr tė bashkuar njė varg imazhesh.
Pasi tė keni vendosur se cilin imazh do tė pėrdorni, bėni mirė ta ruani nė njė nga formatet nė vijim: BMP, GIF (nėse ėshtė i animuar), JPG/JPEG ose PNG.
Fillimisht hapni njė dritare mesazhuese dhe klikoni mbi ikonėn e parė tė emocioneve , zgjidhni Show all… (ose more… nė disa versione tė tjerė) dhe klikoni te butoni Create (Krijo). Pastaj, klikoni te Find Image (Gjej Imazhin) dhe pėrcaktoni vendndodhjen e imazhit tuaj. Vendosini njė emėr dhe njė shkurtore pėr tastierėn dhe ja tek e keni njė ikonė personale.

Si tė zmadhoni ose tė zvogėloni tekstin

Nėse keni hapur njė dritare dialoguese, mbani shtypur tastin Ctrl dhe pėrdorni rrotėzėn e miut pėr tė zmadhuar apo zvogėluar tekstin.


Si tė ēaktivizoni hapjen automatike tė mesazherit

Jo gjithkush dėshiron qė mesazheri WLM tė hapet automatikisht, sa herė qė ndez komjuterin. Pėr ta ēaktivizuar kėtė alternativė, shkoni te menyja Tools, zgjidhni Options dhe klikoni mbi tabin General. Kėtu do t’ju shfaqen disa opcione. Boshatiseni kutizėn pėrbri “Automatically run messenger when I log on to Windows “ dhe ia keni arritur qėllimit.


Si ta mėsoni se kush ju ka shtuar nė listėn e vet

Nėse doni tė dini se kush ju ka shtuar nė listėn e kontakteve, shkoni te Tools/Options dhe zgjidhni Privacy. Klikoni mbi butonin View dhe do t’u shfaqet lista e kėrkuar.


Si ta merrni vesh se kush ju ka fshirė nga lista

Shkoni te Tools/Options dhe klikoni mbi tabin Privacy nė panelin nė tė majtė. Nė listėn e parė me emra, atė qė ndodhet nėn diēiturėn Allow list, klikoni me butonin e djathtė tė miut mbi emrin e personit qė dyshoni se iu ka fshirė nga lista e tij. Nėse opcioni “Delete” ėshtė i vlefshėm, atėherė kjo do tė thotė se personi nė fjalė ju ka fshirė nga lista, nė rast tė kundėrt do tė thotė se emri juaj gjendet ende nė listėn e tij.


Si tė hapni mesazherin nga cilado adresė e postės elektronike

Shumica prej jush ndoshta e dinė kėtė, por tė tjerėt duhet ta kenė tė qartė se ėshtė e nevojshme njė “pashaportė”.
Ndiqni hapat e mėposhtėm:
1. Shkoni nė faqen: www.passport.net
2. Te seksioni “Use an e-mail address you already have” (Pėrdor njė adresė ekzistuese), klikoni Get started now (Fillo tani).
3. Plotėsoni formularin me tė dhėnat qė kėrkohen.
4. Hapni adresėn e postės elektronike dhe klikoni mbi linkun qė ju ėshtė dėrguar nga Windows Live Messenger
5. Hapni WLM-nė me adresėn qė regjistruat.


Si tė importoni listėn e vjetėr tė kontakteve nė njė llogari tė re

Fillimisht, hapni mesazherin WLM me llogarinė e vjetėr. Shkoni te menyja Contacts, zgjidhni “Save my contacts list” dhe ruajeni ku tė dėshironi. Pastaj dilni nga mesazheri dhe futuni sėrish me adresėn e re. Shkoni edhe njėherė te menyja Contacts, zgjidhni “Import contacts from a file” dhe pėrcaktoni vendodhjen ku e ruajtėt skedarin pak mė parė.


Si tė zbuloni se kush ju ka bllokuar

Kjo ndoshta ėshtė pyejta mė e shpeshtė qė bėhet nė lidhje me mesazherėt: Si ta marr vesh nėse dikush mė ka bllokuar? Epo, ja njė kėshillė e mirė pėr tė gjithė: Mos e bėni veten qė t’ju bllokojnė! Pėrveē shakasė, e vėrteta ėshtė se diēka e tillė ka qenė e mundur nė versionet MSN tė pėrpara disa viteve, por Microsoft, nė kuadrin e luftės kundėr SPIM-eve (spame qė vijnė perms mesazherit tė ēastit), ndreqi njė problem nė lidhje me privatėsinė dhe, si pasojė, sot pėr sot nuk ekziston ndonjė metodė e vėrtetuar pėr tė zbuluar se kush ju ka bllokuar. Mos bini pre e tė kėshtuquajturve MSN block checker, tė cilėt ju kėrkojnė tė dhėnat personale, nė mėnyrė qė t’i dėrgojnė programe spiunė nė emrin tuaj tė gjithė listės suaj tė kontakteve, apo pėr qėllime SPIM-esh. Metodat mė efikase janė metodat e thjeshta logjike dhe jo ato alla-MacGuyver (pėr ata qė kanė parė serialin te Italia Uno) qė propozohen lart e poshtė nė ueb. Hapni dy llogari njėkohėsisht (lexoni paragrafet mė poshtė pėr ta mėsuar se si bėhet): llogarinė e zakonshme dhe njė tė re. Nė kėtė tė fundit bėni njė kėrkesė pėr tė shtuar nė listėn tuaj adresėn e personit “tė dyshuar” pėr bllok. Tregohuni tė zgjuar dhe emėrtojeni llogarinė e re me ndonjė emėr intrigues pėr kontaktin. Nėse ai e pranon kėrkesėn tuaj dhe nė njė moment tė caktuar shfaqet “Online” nė llogarinė e re dhe “Offline” nė llogarinė e vjetėr, atėherė do tė thotė se ju ka bllokuar.Tė gjitha nė njė: Instaloni Messenger Plus! Live (MP!L)

MP!L ėshtė njė shtojcė (add-on) pėr Windows Live Messenger, qė ia rrit dukshėm performancėn mesazherit, duke mundėsuar ndėr tė tjera edhe hapjen e njėkohshme tė disa llogarive, ekzekekutimin e skripteve tė ndryshme dhe shumė tė tjera qė mund t’i eksploroni vetė. MP!L ndodhet nė ZERO DVD dhe instalimi ėshtė mjaft i thjeshtė.


Si tė hapni disa llogari njėherėsh

Pas instalimit tė MP!L, nė shiritin e menyve tė mesazherit shfaqet edhe njė meny e re e emėrtuar Plus!. Klikoni mbi tė, shkoni te Preferences… dhe hapni tabin Customize!. Klikoni nė kutizėn e opcionit tė parė “Allow me to connect to several accounts simultaneously” (Lejomė tė lidhem njėkohėsisht me disa llogari) dhe nė fund OK. Hapeni sėrish mesazherin nga ndonjė shkurtore qė keni nė desktop apo nga Start/Programs. Tani mund tė pėrdorni disa llogari njėkohėsisht.


Pėrparėsitė dhe argėtimet pėrmes skripteve

Aktivizimi i MP!L ju mundėson ekzekutimin e skripteve tė ndryshėm, shumė prej tė cilėve mund t’i shkarkoni nė adresėn http://www.msgpluslive.net/scripts/browse/, ndėrsa kėto qė ju pėrmendim mė poshtė i gjeni edhe nė ZERO DVD. Pėr tė aktivizuar njė skript, duhet qė mė parė tė keni hapur mesazherin, pastaj tė klikoni mbi skedarin e skriptit dhe, te dritarja pasuese, tė klikoni te kutiza e “I accept the responsibility of installing this script” (Pranoj pėrgjegjėsinė e instalimit tė kėtij skripti). Nė fund, Import.


Mbikėqyrni mesazhet e reja mbėrritėse nė Gmail

Zakonisht mesazheri MSN ju njofton vetėm kur vjen njė mesazh i ri i postės elektronike nė llogarinė tuaj Hotmail. Pėr ta bėrė tė vlefshme kėtė veēori edhe pėr llogaritė Gmail, aktivizoni sktiptin Gmail Checker, nė mėnyrė qė ta mbani nėn monitorim tė vazhdueshėm llogarinė e postės elektronike.


Shndėrrojini dritat e tastierės nė sinjalizues mesazhesh

Ky ėshtė njė skript i hatashėm, pasi bėn qė tė ndriēojnė dritat e vogla tė tastierės dhe lėshon njė tingull (kjo e fundit vlen vetėm pėr laptopėt) kur vjen njė mesazh nė WLM. Thjesht instalojeni skriptin e quajtur KeyFlasher dhe nisjani zbavitjes me konfigurimin e tij. Keyflasher-in mund ta aksesoni nga ikona e skripteve qė ndodhet nė ēdo dritare dialoguese te shiriti mbi kutinė e shkrimit. Ai, madje, ju mundėson tė zgjidhni se cila dritė duhet tė pulsojė (Num Lock/ Caps Lock/ Scroll Lock), shpejtėsinė e pulsimeve, numrin e tyre, etj.


Vishini efekte speciale nofkės suaj

Ky skript ju jep mundėsinė tė modifikoni lehtėsisht nofkėn tuaj dhe ta bėni atė mė tė lezetshme. Instaloni NameEditor, pastaj shkoni te butoni i skripteve mbi kutinė e shkrimit dhe zgjidhni NameEditor/Edit Name. Si pasojė, do t’ju shfaqet dritarja e modifikimit tė emrit, e cila pėrmban disa efekte zbavitės, qė do ta bėjnė emrin tuaj tė dallohet nga tė tjerėt. Provojeni qė tė na besoni!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Tė fshehtat e Windows Live Messenger (WLM)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Hardware-
Kėrce tek: