ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Microsoft nxjerr SQL Server 2008

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Microsoft nxjerr SQL Server 2008   29/8/2008, 1:39 am


Microsoft deklaroi mė datė 6 gusht se ka pėrfunduar puna me SQL Server 2008, versioni mė i ri i softuerit tė saj pėr bazat e tė dhėnave.
Nė deklaratėn e saj kompania theksonte se kishte arritur nė fazėn “hedhje nė qarkullim”, ēka nėnkupton se faza e programimit ka pėrfunduar.
Megjithėse afati i daljes nė treg u shty, Microsoft tha se ka arritur tė pėrmbushė objektivin e saj pėr tė nxjerrė njė version tė ri tė SQL Server, 24-36 muaj pas lėshimit tė SQL Server 2005.
SQL Server 2008 vjen nė shumė variante, duke filluar nga ai falas, SQL Server 2008 Express e deri te SQL Server 2008 Enterprise. Ndėr variantet e tjerė pėrmendim: Standard, Work Group, Developer, Web dhe Compact. Ky i fundit mund tė ekzekutohet si nė kompjuter, ashtu edhe nė celularė qė operojnė me Windows Mobile OS.
Nė foto shfaqet zėvendėspresidenti i Microsoft-it, Ted Kummert, i cili po i pėrmbahet zotimit se do t’i lyente flokėt portokalli nėse ekipi i inxhinierėve arrinte ta mbaronte brenda afatit SQL Server 2008. Ai mban nė dorė foton e pėrpunuar nga ekipi pėr mėnyrėn e lyerjes.
Ēmimi ėshtė i krahasueshėm me atė tė versionit tė mėparshėm, SQL Server 2005. Varianti Web ėshtė njė koncept i ri. Zėvendėspresidenti i Microsoft-it, Ted Kummert, deklaroi nė njė konferencė se konsumatorėt ishin ankuar pėr mungesėn e njė varianti qė i pėrmbushte nevojat e tyre nė raport me veēoritė dhe ēmimin, dhe se SQL Server 2008 Web Edition ishte njė pėrpjekje pėr tė pėrmbushur kėto nevoja.
"E gozhduam fare dhe ndihemi shumė mirė pėr kėtė” tha Dan Jones, njė pjesėtar i ekipit tė produktit. “Kjo ėshtė njė ditė fantastike dhe dielli po shkėlqen mbi Redmont”.
Nxjerrja e kėtij produkti ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr Microsoft-in, pasi softueri i bazave tė tė dhėnave ka qenė njė zė i rėndėsishėm nė rezultatet financiare tė kompanisė pėr shumė tremujorė rresht, duke e ndihmuar atė tė fitojė terren ndaj rivalėve.
Ju mund tė shkarkoni versionin provė pėr 180 ditė prej: http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/trial-software.aspx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Microsoft nxjerr SQL Server 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Hardware-
Kėrce tek: