ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Vlera e Apple-it kalon edhe Google-in

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Vlera e Apple-it kalon edhe Google-in   29/8/2008, 1:39 am

Ēmimi i aksioneve tė Apple-it, i cili ėshtė rritur nė mėnyrė tė qendrueshme gjatė viteve tė fundit, u mbyll nė nivelin 179.30 dollarė mė datė 13 gusht, duke e ēuar kapitalizimin e tregut tė kėsaj kompanie nė 158.84 miliardė dollarė.
Kjo shifėr ėshtė mė e lartė se ajo e gjigandit tė kėrkimit, Google, i cili e mbylli po tė njėjtėn ditė me njė vlerė pėr aksion prej 500.03 dollarėsh dhe me njė kapitalizim tregu prej 157.23 miliardė dollarėsh. Kapitalizimi i tregut ėshtė thjesht prodhimi i vlerės sė njė aksioni me numrin e aksioneve nė qarkullim. Ndėrsa Google e ka mė tė lartė ēmimin pėr aksion, numri i aksioneve tė saj ėshtė shumė mė i vogėl se ai i Apple-it. (Apple: 885.88 milionė aksione, Google: 314.45 milionė aksione)
Megjithatė tė dyja kompanitė janė shumė poshtė nė krahasim me super-tė-mėdhėnjtė si Microsoft dhe IBM, tė cilėn e mbyllėn ditėn me njė kapitalizim tregu prej pėrkatėsisht 254.83 miliardė dhe 170.44 miliardė dollarėsh. Sipas Financial Times, kompania mė e madhe nė kuadrin e kapitalizimit tė tregut ėshtė Exxon Mobile, e cila mė datė 13 gusht e mbylli ditėn me kapitalizimin prej 406.02 miliardė dollarėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Vlera e Apple-it kalon edhe Google-in
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Hardware-
Kėrce tek: