ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sistemimi i muzikės dixhitale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Sistemimi i muzikės dixhitale   29/8/2008, 1:44 am

E ke bėrė lėmsh koleksionin e muzikės nė kompjuter? Sistemoji skedarėt sipas kėshillave nė vijim!

Tė paturit e njė koleksioni muzike dixhitale ka tė mirat e veta. S’ke pse merresh mė me disqe apo kaseta. Ėshtė e lehtė tė transferosh kėngė nė pajisje tė lėvizshme dhe, nėse e ke kompjuterin tė lidhur nė rrjet, mund tė dėgjosh muzikė edhe nga vendondodhje tė tjera. Por nėse nuk tregohesh i rregullt me gjetjen, dėgjimin dhe ndarjen e muzikės me tė tjerėt, kjo mund tė shndėrrohet nė diēka mė shumė acaruese se sa zbavitėse. Skedarėt e tu mund tė jenė tė hallakatur me emra kontradiktorė dhe me formate qė s’pėrputhen. Programet mė tė mėdhenj mediatikė - Windows Media Player 11 dhe iTunes 7 - kanė disa opcione qė mund tė tė ndihmojnė ta sistemosh dhe ta mbash tė rregullt koleksionin e kėngėve. Duke pėrdorur kėto mjete dhe ndoshta edhe disa programe tė tjera utilitare, s’ėshtė e vėshtirė t’i vėsh gjėrat nė vijė. Ja se si bėhet:

1. Mblidhi bashkė skedarėt zanorė

Nėse ke vite qė koleksionon dhe krijon skedarė audio, ka shumė mundėsi t’i kesh tė shpėrndarė nė disa kompjuterė, dosje, disqe tė ngurtė, plus edhe CD-tė e tu.
Hapi i parė: Gjurmo ēdo skedar zanor qė dėshiron tė kesh nė librarinė pėrfundimtare. Fillo duke kėrkuar skedarėt muzikorė me zgjatimet e zakonshme (MP3, AAC dhe WMA). Pastaj, zgjidh njė vendndodhje tė vetme pėr ruajtjen. Ndoshta do tė tė duhet njė disk i ngurtė me hapėsirė tė mjaftueshme pėr zgjerim tė mėtejshėm. Njė disk prej 500 GB kushton rreth 120 euro (14-15 mijė lekė). Nė rast se skedarėt janė nė formate tė kompresuara (do tė flasim mė poshtė pėr kėtė), 500 GB mjaftojnė edhe nėse je njė koleksionues manjak.

2. Zgjidh programin

Ka shumė programe pėr tė dėgjuar dhe manaxhuar muzikėn, por shumica e pėrdoruesve janė tė kėnaqur me opcionet qė ofrojnė programet falas tė Microsoft-it dhe Apple-it: Windows Media Player (WMP) 11 dhe iTunes 7.
WMP-nė e pėrdorim pėr tė dėgjuar muzikė dhe pėr tė manaxhuar koleksionin. Gjithashtu, na pėlqen fakti qė ai lidhet me shumė shėrbime shkarkimi, nėpėrmjet ndėrfaqėsit tė tij simpatik dhe tė rafinuar, dhe mban shtojca (plug-ins) pėr zgjerime audio dhe video. Nėse ke njė iPod, mund ta pėrdorėsh WMP-nė pėr tė dėgjuar muzikė, por pėr kėtė duhet tė importosh muzikė tė re nė iTune dhe WMP, nė vend qė tė pėrdorėsh njėrėn ose tjetrėn.

Shėnim: Kur e instalon pėr herė tė parė iTunes-in, tė kėrkohet nėse dėshiron qė programi tė gjejė skedarėt e tu muzikorė, pėrndryshe ai e ruan muzikėn nė dosjen iTunes Library, qė ndodhet nė dosjen My Music. Nėse ti thjesht i shton skedarė asaj dosjeje, pa i importuar fillimisht nė librari, atėherė mos e vrit mendjen, sepse WMP-ja i fut nė librari automatikisht.

Kėshillė: Nėse dėshiron tė pėrdorėsh njė program media tė vetėm pėr t’u sinkronizuar me njė iPod, ose pėr tė dėgjuar muzikė nė njė kompjuter Windows, shih njėherė MediaMonkey-n, prodhuar nga Ventis Media, ose Winamp 5.5 tė Nullsoft-it. I gjeni tė dyja nė ZERO DVD.
Tė parėn mund ta gjeni nė adresėn
ndėrsa tė dytėn nė
Ka edhe versione falas, por versionet premium qė ofrojnė njė kontroll mė tė madh pėr sa i pėrket rrjepjes (ripping), djegies, etiketimit, katalogimit tė koleksionit tuaj, kushtojnė rreth 1700 lekė.

3. Pėrcakto formatin

Kalimi i tė gjithė skedarėve nė tė njėjtin format ėshtė mėnyra e duhur, por kjo ngre disa pyetje: AAC, WMA apo MP3? Tė kompresuar apo jo? Bit rate konstant apo i ndryshueshėm?
Secili prej formateve muzikorė ka tė mirat dhe tė kėqijat e veta. Pėr shembull, nėse zgjidhni AAC (standarti i iTunes-it) ose WMA (standarti i WMP-sė), mund tė ndodhė qė skedarėt e tu tė mos pėrputhen me ndonjė pajisje aktuale dėgjimi, apo qė do tė dalė nė tė ardhmen. Nėse zgjedh njė format tė kompresueshėm (AAC, MP3 dhe WAV janė tė tre tė kompresueshėm) kjo kursen hapėsirėn e diskut, por ofron cilėsi tė dobėt krahasuar me opcionet e pakompresuara, siē janė skedarėt tepėr tė mėdhenj WAV dhe AIFF.
Ne tė kėshillojmė skedarė MP3 me bit rate tė ndryshueshėm (Variable Bit Rate). Formati MP3 pėrputhet me pjesėn mė tė madhe tė pajisjeve dhe VBR-ja ofron kėngė me cilėsi mė tė mirė, qė janė shumė mė tė vogla se skedarėt e pakompresuar. (Kodimi VBR i kompreson mė pak pjesėt e ndėrlikuara pėr tė ruajtur cilėsinė, ndėrsa pjesėt mė pak tė ndėrlikuara, si heshtjet, kompresohen mė shumė). Njė paralajmėrim: Disa programe tė vjetėr muzikorė nuk e pėrballojnė VBR-nė, prandaj pėrpara se tė krijosh skedarė VBR, testo njėherė disa nga pajisjet qė ke.
Importimi i muzikės nė iTune me kodimin VBR sjell rritje tė cilėsisė sė zėrit dhe skedarė kompaktė.
WMP-ja nuk mund tė krijojė skedarė MP3 VBR, por kėtė mund ta bėjė iTunes-i. Shko tek Edit/Preferences, kliko tabin Advanced dhe do tė tė shfaqet njė tab i quajtur Importing. Nė menynė Import Using zgjidh MP3 Encoder dhe pastaj zgjidh Custom nga menyja Setting. Nė dritaren e re qė hapet zgjidh bit rate-in pėr kėngėt e reja qė do tė rrjepėsh. Sa mė i madh tė jetė bit rate-i, aq mė e mirė do tė jetė cilėsia dhe aq mė i madh do tė jetė skedari. Ne tė kėshillojmė 192 Kbps si barazpeshėn mė tė mirė midis cilėsisė dhe madhėsisė. Nėn opcionin e bit rate-it kliko nė kutinė pėr kodimin VBR. Tani mund tė zgjedhėsh cilėsinė e kodimit VBR. Standardi ėshtė Medium (mesatar), por ne do tė preferonim High ( i lartė).
Pėr tė konvertuar skedarėt ekzistues nga njė format nė tjetrin, merr parasysh softuerė tė tillė si, Switch-i prodhuar nga NCH (19.40 dollarė nė www.nch.com.au ), i cili mundėson konvertimin e ēdo formati audio nė MP3, WAV ose WMA. iTunes-i mund tė bėjė konvertimin nė AAC.

Shėnim: S’mund ta rritėsh bit rate-in e njė skedari ekzistues dhe tė prisėsh njė pėrmirėsim tė cilėsisė. Sa mė shumė ta ndryshosh njė skedar, aq mė shumė do tė pėrkeqėsohet cilėsia e tij. Optimalja do tė ishte sikur tė mos e konvertoje njė skedar mė shumė se njė herė. Ėshtė mė mirė t’i rrjepėsh sėrish skedarėt e CD-ve drejt e nė formatin nė tė cilin parapėlqen t’i kesh.
Si pėrfundim, sigurohu qė softueri muzikor i parapėlqyer tė pėrdorė si standard llojin e skedarit qė ke zgjedhur. Pėr ta bėrė kėtė nė WMP, shko te Tools/Options dhe kliko mbi tabin File Types (llojet e skedarėve). Aty zgjidh llojet e skedarėve qė do tė doe tė pėrballonte WMP-ja. Te iTunes-i drejtohu pėr te Edit/Preference/Advanced dhe te tabi General kliko te “Use iTunes as the default player for audio files” (pėrdor iTunes-in si programin standard pėr skedarėt zanorė). iTunes-i ofron gjithēka ose asgjė: Kur hap njė skedar zanor tė ēfarėdolloj formati, ky program tė tregon automatikisht nėse e ke zgjedhur apo jo.

4. Ē’pėrfaqėson emri?

Faktori kryesor i suksesit me pajisjet muzikore ėshtė emėrtimi i skedarėve dhe jo programi muzikor qė pėrdor. Ne parapėlqejmė njė model tė tillė emėrtimi: “Artisti.Artisti#.Kėnga.Kėnga#.mp3”, qė tė jep njė pamje tė plotė tė asaj qė po dėgjon. WMP-ja tė lejon tė riemėrtosh skedarin nėpėrmjet Tools/Options/Rip Music/File Name dhe, nėse ia lejon, ky program riemėrton nė kėtė mėnyrė tė gjithė skedarėt qė ndodhen nė librari. (Te tabi i librarisė kliko mbi “Rename music files using rip settings”). Fatkeqsisht, iTunes-i nuk ofron njė elasticitet tė tillė.
Pėrdor Modifikuesin e Etiketimeve tė WMP-sė pėr tė plotėsuar informacionin rreth autorit tė kėngės, tekstit dhe madje edhe me kopertinėn e albumit.
Mos e ngatėrro emėrtimin e skedarėve me etiketimin e tyre. Etiketimi ėshtė metadata (informacion mbi tė dhėnat), qė futet nė njė skedar muzikor. Zakonisht ėshtė ajo qė shfaqet kur luan njė skedar, megjithėse disa celularė dhe pajisje tė vjetra shfaqin emrat e skedarėve. Ky informacion pėrfshin gjithēka, qė nga emri i artistit, albumit dhe kėngės, e deri te kopertina e albumit, tekstin e kėngės dhe, madje, edhe ritmin pėr minutė. WMP-ja dhe iTunes-i ofrojnė mjete tė mira pėr modifikimin e etiketimeve. Te WMP-ja zgjidh njė ose disa kėngė, kliko me tė djathtėn dhe zgjidh Advanced Tag Editor (Modifikuesi i Etiketimeve). Te iTunes-i kliko me tė djathtėn dhe zgjidh Get Info. Modifikimi i shumė skedarėve nė kėtė mėnyrė ėshtė i lodhshėm, ndaj duhet tė merrni parasysh njė modifikues profesional etiketimesh, si pėr shembull mp3Tag 5.8, prodhuar nga Maniac Tools (24.95 $ te www.maniactools.com ), i cili ofron etiketim nė grup pėr koleksione tė mėdha.
Pėr tė shtuar manualisht kopertinėn e albumit nė kompjuter, ose nė pajisje tė lėvizshme, thjesht kopjoje imazhin dhe pastaj ngjite nė kutinė qė ndodhet nė tabin Pictures (fotografi) te WMP-ja, ose nė tabin Artwork te iTunes-i. Nėse imazhi ruhet nė kompjuter, mund tė klikosh butonin Add nė tė dy programet, ose thjesht tėrhiqe me anė tė miut dhe lėshoje nė kuti. Teksti i kėngėve mund tė shtohet nė tė njėjtėn mėnyrė te butoni Lyrics (Tekstet).

5. Aktivizo organizimin automatik


Pasi tė keshi sistemuar gjithēka, duhet tė aktivizosh disa opcione pėr mirėmbajtje automatike, nė mėnyrė qė gjėrat tė mbeten tė rregullta. Te iTunes-i shko te Preferences/Advanced dhe kliko mbi “Keep iTunes Music folder organized” (Mbaje tė sistemuar dosjen muzikore tė iTunes-it), nė mėnyrė qė iTunes-i tė riorganizojė dhe t’i riemėrtojė skedarėt dhe dosjet muzikore sipas formatit tė pėrcaktuar. Tabi Importing (gjendet tek Advanced) ka opcione pėr tė gjetur nė mėnyrė automatike nė rrjet emra kėngėsh tė CD-ve, kur ti bėn rrjepjen e njė disku, gjithashtu edhe pėr tė specifikuar nėse emri i kėngės duhet tė pėrfshijnė edhe numrin e kėngės.
Programoje siē duhet WMP-nė dhe s’do tė tė duhet mė kurrrė tė gėrryesh diskun e ngurtė nė kėrkim tė skedarėve muzikorė qė do tė dėgjosh.
Nė mėnyrė tė ngjashme, te WMP-ja, butoni Library qė gjendet te menyja Tools/Options tė mundėson tė aktivizosh opcione tė tilla si, monitorimi i dosjeve (nė mėnyrė qė kėngė nga dosjet e pėrcaktuara nga ty tė futen nė ēast nė librari) ose tė lejosh WMP-nė qė nė mėnyrė automatike tė marrė dhe tė shtojė informacion mbi kėngėn. Morali i pėrrallės ėshtė: Eksploroni menytė Preferences (Parapėlqimet) dhe Options (Opcionet) tė kėtyre programeve.
Si pėrfundim, bėje back up (kopje rezervė) tė gjithė muzikėn qė tashmė e ke vendosur nė njė vend tė vetėm. Nėse ke njė koleksion tė madh, atėherė ruaji skedarėt nė njė disk tė ngurtė tjetėr, ose nė pajisje tė lėvizshme, siē janė DVD-tė. Tani gėzoju koleksionit tė ri dhe tė rregullt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Sistemimi i muzikės dixhitale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Hardware-
Kėrce tek: