ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ajka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Ajka   29/8/2008, 1:54 am

Ajka


Adobe Reader www.adobe.com


Windows/MacOS/Linux/Celular Ky ėshtė programi mė i thjeshtė qė ofron Adobe pėr skedarėt PDF. Me tė mund tė bėni pak a shumė gjithēka qė ka lidhje me PDF-tė (pėrveē krijimit tė PDF-ve tė reja), duke pėrfshirė edhe bashkėpunimin online. Adobe Reader pėrfshin edhe njė paketė veēorish pėr t’iu ardhur nė ndihmė pėrdoruesve me aftėsi tė kufizuara.


AIM www.aim.com


Windows/MacOS/Linux/Ueb Ky ėshtė njė nga softuerėt falas mė tė pėrdorur nė mbarė botėn. AIM (AOL Instant Messenger) ėshtė njė program pėr mesazhe tė ēastit dhe ofron njė mal me veēori tė shkėlqyera.


Audacity audacity.sourceforge.net


Windows/MacOS/Linux Audacity bėn gjithēka me skedarėt audio tė ēfarėdo formati, qė nga regjistrimet e deri te modifikimet.


Firefox www.mozilla.com


Windows/MacOS/Linux Ky shfletues (qė pėrbėn edhe sugjerimin e redaksisė sė ZERO pėr lexuesit e saj), kryeson midis tė gjithė shletuesve tė tjerė tė uebit qė nga dalja e versionit 1.5, nga fundi i vitit 2005.


GIMP www.gimp.org


Windows/MacOS/Linux GIMP bėn pak a shumė tė gjithsa bėn edhe Photoshop-i. Madje, programi Gimpshop Project (www.plasticbugs.com), bėn tė duket sikur manipulimet e fotove janė bėrė me Photoshop.


iTunes www.apple.com/itunes


Windows/MacOS Nėse ju ka hyrė nė zemėr pajisja multimediale mė e famshme nė botė (iPod), atėherė ne jua garantojmė kėnaqėsinė pėrmes kėtij programi. iTunes ecėn nė tė njėjtat gjurmė, duke pėrmirėsuar dukshėm organizimin e skedarėve audio, video, lojėrave dhe tė tjerė formate skedarėsh.


OpenOffice.org www.openoffice.org


Windows/MacOS/Linux Mund tė harxhoni njė thes me para pėr Microsoft Office, ose mund tė pėrdorni kėtė paketė tė pajisur me njė pėrpunues teksti tė plotė, me fletė pune, bazė tė dhėnash, prezantime, madje edhe me njė program pėr ekuacionet, pa i rėnė mė qafė Bill Gates-it dhe pa u bėrė pjesė e piraterisė sė ėmbėl, por tė ndaluar.


Skype www.skype.com


Windows/MacOS/Linux Pėr t’i telefonuar njė numri ēfarėdo duhet tė paguani, por nėse tė gjithė miqtė tuaj regjistrohen nė tė, Skype ju ofron telefonata (madje edhe ndėrkombėtare) dhe videokonferenca falas.


Thunderbird www.mozilla.com/thunderbird


Windows/MacOS/Linux Shėrbimi i postės elektronike qė ofron Mozilla s’kushton hiē, ėshtė i shpejtė dhe i lehtė pėr t’u pėrdorur. Bollėku i opcioneve qė ofron (duke filluar nga kalendarėt e deri te kriptimi) lė kuptosh se janė pak mundėsitė qė ky program s’mund t’i realizojė.


Ubuntu www.ubuntu.com


Linux Ky sistem operativ i bazuar nė Linux pėrfshin shumė nga produktet e sipėrpėrmendura si Firefox, OpenOffice.org etj.


WinAmp www.winamp.com


Windows U bė njė dekadė tashmė qė Winamp-i me maskat e saj luan muzikė. Gjatė kėsaj kohe kanė dalė shumė versione, duke pėrfshirė kėtu edhe atė me rrjepje dhe djegje CD-sh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Ajka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Software(Programe)-
Kėrce tek: