ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sisteme operative

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Sisteme operative   29/8/2008, 1:56 am

Sisteme operative


ajaxWindows www.ajaxWindows.com

Ėshtė njė sistem operativ virtual (allias Web OS), icili pėrdor pėr programim kodet asinkron tė Java-s dhe formatin XML, nė mėnyrė qė tė imitojė pamjen dhe tė krijojė idenė e tryezės sė Windows-it nė Firefox ose nė Internet Explorer. Ai ruan skedarė (duke pėrdorur Gmail) dhe ekzekuton programet e veta plus, si dhe aplikacione uebi si Meebo dhe Google Maps (shih mė poshtė). Nėse keni lidhje Interneti pėr tė hapur njė shletues uebi, ajaxWindows-i mund t’ju mbarojė punė.

eyeOS eyeos.info

Ky sistem operativ uebi ka programe tejet tė thjeshtė, duke pėrfshirė kėtu lexuesin e formateve RSS1, harta satelitore, njė pėrpunues teksti, madje edhe njė shfletues uebi. Po, po! Njė shfletues uebi pėr tė shflefuar uebin, ndėrkohė qė jeni nė ueb.

Freespire 2.0 www.freespire.com

Ky ėshtė njė sistem operativ i orientuar nga konsumatori dhe bazohet nė Linspire (ish Lindows). Ai ėshtė njė kamuflim i Linux-it pėr t’u dukur si Windows, duke u pėrqendruar njėkohėsisht edhe te pėrputhshmėria me platformat e tjera.

Glide www.glidedigital.com

Pamja ekstravagante e dallon nga tė tjerėt kėtė sistem operativ uebi. Njėkohėsisht, ai shquhet (duke pėrdorur njė program tjetėr) edhe pėr sinkronizimin e skedarėve, shėnjuesve (bookmarks) tė faqeve dhe mesazheve tė postės elektronike nga sistemi operativ i vėrtetė.

gOS www.thinkgos.com

Ky sistem operativ virtual bazohet te Ubuntu dhe fuksionon nė bazė tė programeve tė Google-it (vetėm mos e quani Google OS). gOS ndodhet i instaluar nė kompjuterėt 200 dollarėsh tė WalMart-it, por mund tė shkarkohet pėr ēdo lloj kompjuteri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Sisteme operative
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Software(Programe)-
Kėrce tek: