ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Zyrė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 215
Registration date : 10/10/2006

MesazhTitulli: Zyrė   29/8/2008, 1:58 am

Zyrė


AbiWord www.abiword.com


[justify]Windows/MacOS/Linux Ky pėrpunues tekstesh i ofruar falas mbahet nė kėmbė nga vullnetarėt. Ai imiton nė detaje pamjen e Microsoft Word 2003 dhe tė versioneve mė tė hershme dhe tė krijon pėrshtypjen se po pėrdor njėrin prej tyre.


Adobe Buzzword www.buzzword.com


Windows/Ueb/Flash Adobe renditet pėrkrah Google-it me kėtė pėrpunues teksti online qė ėshtė i ndėrtuar nė Adobe Flash (s’ka se si tė jetė ndryshe). Ndėrfaqja ėshtė e shpėrndarė dhe komandat janė tė thjeshta.


http://www.gliffy.com/

Ueb/Flash Ėshtė njė program online pėr tė ndėrtuar diagrame dhe qė ofron mė shumė opcione se sa duhen pėr tė ndėrtuar njė bllokskemė tė thjeshtė. Versioni falas kufizohet vetėm me 5 diagrame.

Google Docs docs.google.com

Ueb/Celular Paketa e Google-it me njė disenjo tė thjeshtė ofron njė paketė zyre online tė pajisur me pėrpunues teksti, fletė pune dhe prezatime. Mė nė fund doli njė alternativė reale nė fushėn e paketave tė zyrės qė dominohet totalisht nga Microsoft-i. Gjithashtu, mund t’i ngarkoni ose t’i dėrgoni dokumentet tuaja si mesazhe tė postės elektronike pėr t’i ruajtur apo pėr t’i modifikuar.


IBM Lotus Symphony symphony.lotus.com

Windows Ky ėshtė njė version shumė mė i kėndshėm i OpenOffice.org. Symphony ėshtė konceptuar qė t’i paraqesė pėrpunuesit e tekstit, fletėt e punės dhe prezantimet nė njė dritare tė vetme (por i mungojnė vizatimet dhe moduli i bazės sė tė dhėnave).

KompoZer www.kompozer.net

Windows/MacOS/Linux KompoZer ėshtė njė program pėr ndėrtimin e faqeve ueb i tipit “shif e shkruaj”, nėse mund tė thuhet kėshtu. Pra, pėrplot me formate tė gatshme dhe i ngjashėm me DreamWeaver-n. KompoZer pėrfshin edhe njė menaxher uebsajti FTP pėr ngarkimin e skedarėve.

NeoOffice www.neooffice.com

MacOS Ky version i OpenOffice.org gėzon tė gjitha avantazhet e saj (pėrfshi faktin qė ėshtė falas), por vjen me njė ndėrfaqe tė projektuar posaēėrisht pėr MacOS-n.

Notepad++ notepad-plus.sourceforge.net

Windows Notepad++ ėshtė nė gjendje ta manovrojė tekstin (e sidomos skriptet) nė njė mėnyrė tė tillė qė NotePad-i i Windows-it e sheh vetėm nė ėndėrr, me zbukurime tė ndryshme si tabet apo kodimi i ngjyrave.

Scribus www.scribus.net

Windows/MacOS/Linux Ky program pėr paraqitjen e faqeve gėzon veēori tė krahasueshme me ato tė emrave tė mėdhenj si PageMaker. Pėr mė tepėr suporton skedarėt PDF dhe SVG (grafikė vektoriale e shkallėzuar).

Windows Live Mail get.live.com

Windows Live Mail jo vetėm qė lexon Hotmail-in tuaj, por ėshtė nė gjendje qė tė kontrollojė edhe llogaritė e tjera tė postės elektronike nė formatet POP, IMAP ose HTTP.

Zoho www.zoho.com

Ueb/Celular Zoho gėzon tė gjitha veēoritė qė dėshironi, si pėrpunues teksti, fletė pune, prezantime, bazė tė dhėnash, madje edhe njė wiki3. Zoho ka edhe shumė tipare tė tjera, tė cilat mendonit se s’do t’ju hynin ndonjėherė nė punė. Njė pjesė prej tyre mund tė pėrdoren edhe pa qenė tė lidhur me Internetin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://lavdimi.tk
 
Zyrė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Compjuter dhe Internet :: Software(Programe)-
Kėrce tek: